معاون اول رییس جمهور بر لزوم توسعه آبیاری نوین و ایجاد صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی تاکید کرد

02 مرداد 1395

با حضور معاون اول رییس جمهور 498 طرح سامانه آبیاری نوین (تحت فشار) در سطح 4 هزار هکتار از اراضی استان فارس به صورت همزمان افتتاح شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهور، دکتر اسحاق جهانگیری در ادامه برنامه های سفر یکروزه خود به استان فارس، ظهر امروز (سه شنبه) در محل افتتاح همزمان 498 طرح سامانه آبیاری نوین در شهرستان سروستان حضور یافت و ضمن بازدید از یک مزرعه پسته، طرح های مذکور را به صورت همزمان افتتاح کرد.
در جریان این افتتاح، مسئولین پروژه گزارشی از میزان صرفه جویی آب و افزایش محصول به معاون اول رییس جمهور ارائه کردند.
با اجرای 4 هزار هکتار زمین مجهز به سامانه های آبیاری تحت فشار در قالب تعداد 498 پروژه منجر به صرفه جویی 16 میلیون متر مکعب آب، 25 درصد کاهش مصرف کود و 30 درصد افزایش محصول خواهد شد.
معاون اول رییس جمهور همچنین در حاشیه این افتتاح در گفتگو با خبرنگاران گفت: کشور به جهت آبی در منطقه ای خشک واقع شده و نیازمند اجرای طرح های مهمی در زمینه صرفه جویی آب هم در بخش صنعت و هم در بخش کشاورزی هستیم که البته این یک برنامه جدی است که دولت آن را دنبال می کند
دکتر جهانگیری افزود: دولت طرح های مختلفی در بخش کشاورزی در دست اجرا دارد که یکی از آنها توسعه آبیاری نوین است و این موضوع در اقتصاد مقاومتی نیز به دلیل آنکه منجر به کشاورزی پایدار و افزایش بهره برداری می شود، به عنوان یکی از برنامه های مهم مورد تاکید قرار گرفته و برای سال جاری 250 هزار هکتار آبیاری نوین پیش بینی شده است.
وی با اشاره به اینکه دولت طرح های دیگری نیز برای صرفه جویی آب در نظر دارد گفت: یکی از این برنامه ها توسعه کشت گلخانه ای است و استان هایی مانند استان فارس باید حتماً از این روش استفاده کنند زیرا میزان صرفه جویی در کشت گلخانه ای بسیار بالاتر است.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر لزوم ایجاد صنایع تبدیلی و صنایع مرتبط با بخش کشاورزی گفت: با راه اندازی این صنایع به ماندگاری مردم در روستاها کمک می شود.
دکتر جهانگیری با اشاره به تراز تجاری بخش کشاورزی در سال 92 گفت: میزان صادرات و واردات(تراز تجاری)بخش کشاورزی در سال 92 منفی 8 میلیارد دلار بود که این رقم امسال به به منفی 3.4 میلیارد دلار بهبود یافته است و امیدوارم این روند ادامه پیدا کند.
وی با تاکید بر لزوم جلوگیری از خام فروشی در همه بخش ها خاطرنشان کرد: باید به دنبال ارزش افزوده باشیم و در بخش کشاورزی نیز باید صنایع تبدیلی و فراوری محصولات کشاورزی ایجاد کنیم.*
*
شماره تماس
ثبت پرسش،پیشنهاد یا درخواست خرید
*